Styrelse

Styrelsen i Afasiföreningen i Skåne län består av personer med afasi och anhöriga. Kontakta oss gärna om du har frågor eller idéer om vad afasiföreningen ska göra. Uppdaterad 2021-04-21.

Git Gren, ordförande
Domaregatan 8 B
256 59 Helsingborg
Telefon: 070-346 11 36
E-post: git.gren@gmail.com

Tommy Wahlberg, vice ordförande
Ingenjörsgatan 6 G
274 35 Skurup
Telefon: 070-747 32 41
E-post: tommywahlberg3@gmail.com

Inger Nilsson, kassör
Odingatan 2
291 42  Knisslinge
Telefon: 070-346 11 36
E-post: inger@jularp.com

Lasse Martinell, sekreterare, webmaster
Domaregatan 12 A
256 59  Helsingborg
Mobil 0709-96 87 52
E-post: afasi.hbg@gmail.com

Ulla Karlsson, ledamot
Grönbetesvägen 25
291 42  Kristianstad
Tfn 044-12 15 27
Mobil 073-320 64 93
E-post: ullakar@outlook.com

Eva Ekman, ledamot
Larvigatan 17 C
261 39  Landskrona
Mobil 070-233 69 57
E-post: evaekman@hotmail.com

Christer Thorbert, ledamot
Ringspinnaregatan 25
218 33 Bunkeflostrand
Mobil 070-644 67 05
E-post: christer.thorbert@ownit.nu

ERSÄTTARE
Helena Drummond
Bågfilsgatan 62
218 71 Tygelsjö

Jessica Hansson
Bullerbygatan 33
212 45  Malmö
E-post: jessica@vanilj.se

REVISORER
Ann-Britt Herre
Ågatan 25
265 74  Hyllinge
Tfn 042-22 58 55
Mobil 070 – 526 61 44
annbritt.herre@gmail.com

Mats Andersson
Odingatan 4
289 31  Knislinge
044-616 20
Mobil 079-347 43 02
mazze.andersson@telia.com

Revisorsersättare

Annika Rittsel
073-563 28 35
info@nystat.se

Knut Lindell
Tfn 0431-212 85
knut.lindell@ektv.nu

BARFOTAJURISTER

Kerstin Weberg
070-620 45 73
kerstin.weberg@gmail.com

Birgit Kristiansson
0431-43 08 55
bi.kristiansson@gmail.com

Valberedning

Valberedning utses av styrelsen


Kansliet i Afasiföreningen Skåne Län

Öppet mån-tors Kl. 9 – 14

Birgitta Eggert, kanslist
Tfn 040-12 30 15

Post- och besöksadress:
Afasiföreningen Skåne län
Ängelholmsgatan 6
214 22 Malmö

Hemsida: www.skane.afasi.se
Mejladress: afasiskane@gmail.com